top of page

Çürük Dişlerin Kendiliğinden İyileştiğine İnanıyor musunuz? Diş Sağlığı İçin Yapmanız Gerekenler


Diş sağlığı, genel sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Dişlerimiz, beslenmemize, konuşmamıza ve gülümsememize yardımcı olur. Ancak dişlerimiz, bakterilerin ve asitlerin saldırısına uğrayarak çürüyebilir. Diş çürümesi, diş minesinin zayıflaması ve delinmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Diş çürümesi, ağrı, enfeksiyon, diş kaybı ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.


Peki, diş çürümesini önlemek veya tedavi etmek için ne yapmalıyız? Bazı internet siteleri, diş çürüklerinin kendiliğinden iyileşebileceğini, doğal yöntemlerle tedavi edilebileceğini veya iki günde kurtulabileceğimizi iddia ediyor. Bu iddialar gerçekçi mi? Diş çürüklerinin kendi kendine iyileştiğinin ispatı var mı? Bu yazımızda, bu soruların cevaplarını arayacağız.


Diş Çürükleri Kendiliğinden İyileşir mi?

Diş çürükleri kendi kendine iyileşen bir hastalık değildir. Diş çürüklerinden kurtulmanın tek yolunun tedavi olduğunu unutmamak gerekiyor. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa, tedavi süreci de o kadar kısa ve başarılı olur.


Diş çürüklerini evde iyileştirmek kuşkusuz kulağa çok güzel geliyor fakat bu mümkün değildir. Çürükler yalnızca uzman bir diş hekimi tarafından tedavi edilebilir. Çürükler mineden geçtiklerinde, dişin yapısına doğru giderek dentinin içine ve ciddi durumlarda pulpanın (diş özü) içine ilerlerler. Vücudun çoğu bölümü kendini iyileştirebilmektedir. Örneğin, kağıt kesiği eninde sonunda kendiliğinden düzelecektir. Ancak diş minesi söz konusu olduğunda durum hiç de böyle değildir. Diş minesi canlı hücreler içermediğinden, kendi kendine bozulamaları tamir edip kapatamaz. Dolayısıyla, çürüğü dişten temizlemek için elinizden geleni yapsanız da bu bölgenin bir diş hekimi tarafından tedavi edilmesi gerekir.


Diş Çürüklerini Doğal Yöntemlerle Tedavi Etmek Mümkün mü?

Diş çürüklerini doğal yöntemlerle tedavi etmek de mümkün değildir. İnternette diş çürüklerine iyi geldiği iddia edilen pek çok yöntem bulabilirsiniz. Örneğin, soğuk kompres, karanfil yağı, tuzlu su, sarımsak, sirke, karbonat, limon, zerdeçal, adaçayı, aloe vera, hindistan cevizi yağı, propolis, çay ağacı yağı, hardal yağı, bal, zencefil, tarçın, nane, kekik, defne yaprağı, çörek otu, kivi, ananas, çilek, elma sirkesi, yoğurt, peynir, süt, yumurta kabuğu, kakao, yeşil çay, kahve, kola, sigara, alkol, aspirin, diş macunu, diş ipi, diş fırçası, diş hekimi, diş teli, diş implantı, diş dolgusu, diş köprüsü, diş protezi, diş beyazlatma, diş estetiği, diş çekimi, diş kanal tedavisi, diş apsesi, diş eti iltihabı, diş eti kanaması, diş eti çekilmesi, diş taşı, diş sallanması, diş kırılması, diş ağrısı, diş hassasiyeti, diş lekesi, diş çatlağı, diş kisti, diş koku


Bu yöntemlerin bazıları, diş ağrısını geçici olarak hafifletmeye, diş eti iltihabını azaltmaya, diş temizliğini sağlamaya veya diş sağlığını korumaya yardımcı olabilir. Ancak hiçbiri, diş çürümesini durduramaz veya tedavi edemez. Diş çürümesi, diş hekiminin müdahalesi olmadan iyileşmeyecek bir hastalıktır. Bu nedenle, diş çürümesi belirtileri fark ettiğinizde, vakit kaybetmeden diş hekiminize başvurmanız gerekir.


Diş Çürüklerinden İki Günde Kurtulmak Mümkün mü?

Diş çürüğünün iki günde iyileştirilmesinin mümkün olduğunu mu duydunuz? İnternette “çürüklerden iki günde kurtulma yöntemleri” başlıklı yazılarla karşılaşmış olabilirsiniz, ancak hemen umutlanmayın. Bu iddialar doğru değil. Diş çürüklerinden iki günde kurtulmak için tek bir yol vardır: hemen diş hekiminizi ziyaret etmek.


Diş çürükleri, diş hekimleri tarafından basit bir dolgu işlemi ile tedavi edilebilir. İlk önce, diş hekimi dişin çürüyen kısmını çıkarır. Ardından o bölgeyi temizler ve diş çürüğünün çıkarıldığı boşluğa bir dolgu malzemesi yerleştirir. Bu işlem, diş çürümesini durdurur ve dişin fonksiyonunu geri kazandırır. Dolgu işlemi, diş çürümesinin erken evrelerinde yapılırsa, daha kolay, ucuz ve başarılı olur. Dolgu işlemi, diş çürümesinin ilerlemiş evrelerinde yapılırsa, daha zor, pahalı ve riskli olur. Bu nedenle, diş çürümesini önlemek veya tedavi etmek için, diş hekiminize düzenli olarak kontrole gitmeniz gerekir.


Diş Sağlığı İçin Yapmanız Gerekenler

Diş çürümesi, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Diş sağlığınızı korumak için yapmanız gerekenler şunlardır:


Dişlerinizi günde en az iki kez, sabah ve akşam, diş macunu ile fırçalayın. Diş fırçanızı üç ayda bir değiştirin. Diş fırçalama tekniklerini öğrenin ve uygulayın.

Diş ipi kullanarak dişlerinizin arasındaki plak ve yiyecek artıklarını temizleyin. Diş ipini günde en az bir kez, tercihen akşam yatmadan önce kullanın. Diş ipi kullanma tekniklerini öğrenin ve uygulayın.

Ağız bakım suyu kullanarak ağzınızı çalkalayın. Ağız bakım suyu, ağızdaki bakterileri öldürerek diş çürümesi ve diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlar. Ağız bakım suyunu günde en az bir kez, tercihen akşam yatmadan önce kullanın. Ağız bakım suyunu seçerken, florür içeren ve alkol içermeyen ürünleri seçin.Kaynakça

colgate.com

cnnturk.com

bing.com

trakyadent.com.tr

distedavi.com.tr

sayinortodonti.com

bilimveaydinlanma.org

bottom of page