top of page

DİNAZORLAR TEKRAR VAR OLABİLİR Mİ?

  • Dinozor Kelimesi

Dinozor (dinosaur) ismi, Richard Owen tarafından, Yunancada korkunç kertenkele (deinos+sauros) anlamına gelen iki sözcüğün birleştirilmesinden oluşturulmuştur. Bunun nedeni, geçmişte bilim insanlarının dinozorları kertenkele zannetmeleridir.
  • Dinozorlar dünyada kaç yıl var oldu?

Dinozorlar, 243-233 milyon yıl önce Geç Trias devrinde ortaya çıktılar. Dinozorlar 175 milyon yıl bu gezegende hüküm sürdü.
  • Dinozorların nesli nasıl tükendi?

Yaklaşık 10 km çapındaki dev bir asteroit Dünya'ya çarptı ve Meksika'nın Yucatan Yarımadası yakınlarında dev bir krater oluşturarak canlıların kitlesel yok oluşuna sebep oldu. Böylelikle dinozorlarda öldü.
  • Tüm dinazorlar asteroit sonucu mu öldü

Bilim insanları asteroit çarpması sonucu Dünya'daki hayvanların "yalnızca" yüzde 75'inin öldüğünü ve bazı dinozorların da hayatta kalan canlılar arasında olduğunu ortaya koydu. Paleontolog (taşılbilimci) Prof. Paul Barrett, "Asteroid çarptığında çok sayıda dinozor öldü ancak aşırı küçük ve tüylü yapıya sahip önemli bir grup dinozor hayatta kaldı ve bugün de bazılarını görebiliyoruz" diyor.
  • Dinozorlar hala hayatta mı?

Dünyada yaşayan kuş türü sayısını düşünürsek, 66 milyon öncesine oranla günümüzde çok daha fazla dinozor türü yaşıyor.
  • Dinozorlar tekrar var olabilir mi?

Evet dinozorlar tekrar var olabilir. Bunun için yapılması gereken tek şey dinozor DNA'sını alıp, sürüngen döllenmesindeki hücrenin içine koymaktır. Ama bir problem var, bir DNA bozulma yarıyılı 521 yıldır. 521 yılda DNA'nın yarısı bozulur. Şimdiye kadar bulunan en eski DNA'lar 800.000 yıl kadar önce, nerdeyse kusursuz bir şekilde korunmuş buzullardan çıkarıldı. 250 milyon yıl önceki canlıların DNA'larını bulmak imkansızdır. DNA bulunamadığından dinozorların tekrar var olması teorik olarak mümkün olsada, pratik olarak mümkün değildir.


Kaynakça

bbc.com

evrimagaci.com

wikipedia.org


bottom of page