top of page

EN İLGİNÇ FESTİVALLER

Eminim birbirinden ilginç festivaller ve kutlamalar duymuşsunuzdur. Sizler için duyanlara yok artık dedirten 8 ilginç festival derledik.  • La Tomatina (Domates) Festivali - İspanyaDomates festivalinde insanlar 11:00'de başlayacak domates yağmuru için kamyonların arkasından yürüyerek festival  alanına gelir. İnsanların, alana yığılan domatesleri  birbirine fırlatmasıyla başlayan festival yaklaşık 2 saat sürer. Domates festivali bir rivayete göre dönemin belediye başkanını protesto etmek için başlatılan bir savaş. Bir diğer rivayete göre ise de gençler arasında yapılan eski bir eğlence aktivitesi olarak biliniyor.
  • Burning Man (Yanan Adam) Festivali - ABD


Burning Man festivali Black Rock Çölü'nde düzenleniyor. Her yıl dünyanın dört bir yanından 70 bine yakın ziyaretçiyi ağırlayan festival alanı, sanatçıların dev enstalasyonlarıyla çevreleniyor, ortaya inşa edilen 'Tahta Adam' da etkinliğin son gününde yakılıyor.

  • Takanakuy (Dövüş) Festivali - Peru


Peru’da her yıl And Dağları’na komşu olan Santo Tomas bölgesinde gerçekleştirilen Takanakuy Festivali profesyonel dövüşçülerin yer aldığı bir şenlik değil. Aksine bu festivalde halkın arasında birbirine düşman olan kişiler kozlarını paylaşıyor. Amaç, stres atmak.
Running of The Bulls (Boğa) Festivali - İspanya


Festivalin ilk dönemlerdeki amacı dini motifler barındırması ve şehrin koruyucusunu anmak iken zamanla şimdiki halini almış ve daha çok eğlence ve turizm amacıyla düzenlenmeye başlanmıştır. Bu festivalde Pamplona şehrinin sokaklarında serbest bırakılan boğalar, binlerce insanı kovalar.
  • Bebek Üstünden Atlama Festivali - İspanya


Festival sırasında, bir önceki yıl doğan çocuklar, aileleri tarafından halka açık bir sokağa sıra halinde diziliyor. Şeytan kostümleri olan erkekler kalabalığın arasından geliyor ve bebeklerin üzerinden atlıyor. Böylece bebeklerin günahlarından arındığına inanıyorlar. Aileler bebeklerini almadan önce üzerlerine gül yaprağı serpiliyor. Uçan şeytanlardan kaynaklı herhangi bir yaralanma veya sakatlanma raporu yok. Ancak bu ritüel Katolik Kilisesi tarafından hoş görülmüyor.
  • Turp Gecesi Festivali - Meksika


Turp Festivali olarak bilinen bu etkinliğin geçmişi yüz yıldan öncesine dayanır. Noel pazarına müşteri çekmek için satıcılar kırmızı turpları oyarak ilginç desenlerle donatır tezgahlarını. 1897'de eyalet valisi 23 Aralık'ı resmi Turp Festivali olarak ilan eder. Bugün de bu gelenek sürdürülüyor.
  • Venedik Festivali - İtalya


1348 yılında tüm şehri ele geçiren ve nüfusun yarısının ölmesine neden olan veba salgınında hayatta kalanların yaralarını gizlemek için maskelerin ve uzun elbiselerin ardına saklandığı ve bu geleneğin devamı ile zamanla Venedik Karnavalına dönüştüğü söyleniyor.  • Ateş Festivali - İskoçyaHer yıl Ocak ayının son Salı gününde İskoçya'nın en kuzeyindeki Shetland Adaları'nda bulunan Lerwick kenti, Viking'lere uzanan tarihini büyük bir ateş festivali ile kutluyor. Festivalin ana karakteri olan Guizer Jarl'ın elinde baltası ve kafasındaki boynuzlu miğferi ile önderliği bir gelenek.


Kaynakça

pinterest.com

cnnturk.com

onedio.com

anterhaber.com

hurrıyet.com

neoldu.com

listelist.com

genctur.combottom of page