top of page

GÜNEŞ ENERJİSİ NASİL ELEKTRİK ENERJİSİNE DÖNÜŞÜR?

Güneş panelinin üzerine güneş ışığı geldiği zaman uçlarda bir gerilim oluşur ve elektrik elde edilir. Gelin daha detaylı öğrenelim.


  • Güneş enerjisi elektirik enerjisine nasıl dönüşür?

Öncelikle güneş ışığı panele çarptığında, fotovoltaik piller bu ışığı emer. Piller fotonu alır ve ışık elektriğe dönüştürülür. Buradan elde edilen elektrik doğru akımla çalışır. Sonrasında silikon aracalığıyla elektronların hareketi başlar. Elektronlar hareket ettiğinde, elektronların akışına ters yönlü oluşan akımı elde ederiz. Elektronların düğümler tarafından yakalanılması ile akım akışı başlamış olur. Panellerinizde bulunan solar kablolar, DC gerilimli elektriği inventere iletir ve bu sayede şebekelere dağıtılabilecek, evlerde kullanılabilecek AC elde edilir.
  • Fotovoltaik Pil

Güneş enerjisinden elektrik üretimi yapılırken, fotovoltaik pillerden yardım alınır. Fotovoltaik piller, üzerlerine gelen enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürmektedir. Yarı iletken maddelerden yapılır, bulunacağı zemine göre paralel ya da seri bağlanabilirler. Kalınlıkları 0.2-0.4 mm arasında değişebilmektedir
  • DC gerilim neden AC ye dönüştürülür?

DC gerilim, evlerimizde kullanabilmemiz için güç vermez. Bu elektriği AC gerilime çevirmemiz gerekir ve bunun için eviricilere ihtiyacımız var. DC'yi AC dönüştürücüye dönüştürmek için bir çevirici devresi kullanılır. Dönüştürücü, DC'yi AC'ye dönüştürmek için kullanılan bir güç elektronik cihazıdır.
  • Monokristal polikristal nedir?

Adlarından da anlaşılacağı gibi, Monokristal ve Polikristalin her ikisi de kristalli silikondan yapılan solar hücre tipleridir.
  • Monokristal güneş panelleri ve Polikristal güneş panelleri arasındaki fark nedir?

Monokristal güneş panelleri, tek bir silikon kristalinden yapılmış güneş hücrelerine sahiptir. Polikristal güneş panelleri ise birlikte eritilmiş birçok silikon parçasından yapılan güneş hücrelerine sahiptir. Monokristal güneş paneli daha verimlidir.
  • Neden monokristal güneş paneli daha verimlidir?

Monokristal güneş panelinde güneş hücreleri yapmak için silikon, çubuklar halinde şekillendirilir ve dilimlere bölünür. Kullanılan silikon, tek bir kristal silikon olduğu için bu tür paneller monokristal olarak adlandırılır. Güneş hücresi, tek bir kristalden oluştuğu için elektronların hareket etmek için daha fazla alanı vardır. Bu da monokristal panellerin daha verimli olmasını sağlar.
  • İnce Film

Güneş panelleri, ince film olarak da karşımıza çıkıyor. Ancak bu paneller, pek tercih edilmiyor. Çok kristalli olan ince film, verimlilik bakımından pek iyi değil.
  • Esnek Panel

Esnek paneller de, güneş enerjisinden faydalanmayı sağlar. Esnek panellerin ince film ve kristal gibi seçenekleri de var. Esnek panellerin kullanılma sebebi, çatı şeklini veya yapısını bozmak istemediğiniz durumlarda pratik olması. Taşınabilir ve istenildiği gibi yerleştirilebilir. Kırılma tehlikesi olmadığı için de oldukça rahattır.

Kaynakça

tureco.com.tr

aydınlatma.org

gezegensolar.com

aydinlatma.org

antalyaenerji.com

solarrelax.com

enerjigazetesi.ist

guvenlikmarket.com

enerjiportali.com

ekonomiksolar.com

Etiketler:

bottom of page