top of page

GERİ DÖNÜŞÜM ORKESTRASI RECYCLİNG ORCHESTRA

  • Paraguay'ın Cateura kentindeki şehir çöplüğü...

Her gün 1.500 ton çöpün döküldüğü bu alan aslında

ülkemizin şehir çöplüklerinden farklı değil. Çöp çok fazla ve onu geri dönüştürerek hayatlarını idame ettirecek insanlar da çok fakir. Bu zor işi sadece yetişkinler değil çevre mahallelerde yaşayan çocuklar da yapıyor. Yaklaşık 2500 aile, çöp topluyor, ayırıp satıyor.
  • Suç çeteleri ve bağımlılık...

Çöplükte ekolojik teknisyen olarak görev yapan ve aynı zamanda müzik öğretmeni olan Favio Chavez, ekonomik sıkıntılar çekilen, suç çetelerinin ve uyuşturucu bağımlılığının fazla olduğu kasabadaki çocukların biraz olsun rahatlayıp, başka şeylerle meşgul olmasını istiyor ve onlara müzik öğretmeye karar veriyor.
  • Ancak bir sorun var. Çocukların her gün egzersiz yapmaları gerekiyor fakat hiçbirinin kendi enstrümanı yok!

Günün birinde bir baba, herhangi bir müzik aleti çalmak isteyen kızına, bu çöplükten bulduğu atık maddelerle keman yapıyor.Çöplükte ekolojik teknisyen olan müzik öğretmeni Favio Chavez (36) bu fikirden yola çıkarak zor şartlarda yaşayan insanların hayatına biraz olsun renk katmak amacıyla başlıyor müzik aletleri yapmaya.
  • Dünya bize çöpünü gönderiyor, biz onlara müzikle karşılık veriyoruz!

Favio Chavez “Burada bir keman bir evden daha pahalı. Sokaklardaki suç oranı o kadar yüksek ki. Müzik sayesinde bu çocuklar uyuşturucu, hırsızlık gibi alışkanlıklardan uzaklaşıyor” diyor.

Ve ekliyor; “Dünya bize çöpünü gönderiyor, biz onlara müzikle karşılık veriyoruz.”
  • Geri Dönüşüm Orkestrası

Bu şekilde Geri Dönüşüm Orkestrası kuruluyor Metallica ve Megadeth gibi efsane grupların konserlerinde de sahne alan orkestra, üç yıldır birçok ülkeye konser vermeye gidiyor.
Kaynakça

cnnturk.com

posta.com.tr

karnavalsanat.com

gaiadergi.com


bottom of page