top of page

Kıyasla Kendini Sömürme Sanatı

Güncelleme tarihi: 25 Ara 2022

Birçoğumuz kendimiz ile başkalarını kıyaslıyoruz. Yaptığımız kıyasa göre ya kendi davranışlarımızı belirliyoruz ya da başkalarını davranışlarını değiştirmeye davet ediyoruz.

İşte tüm bunlar kendimize has biri olmanın önünde bize engel olan şeylerdir. Sırasıyla;

  1. Kıyas ile Kendi Davranışlarımızı Kontrol Etmek

  2. Kıyas ile Başkalarının Davranışlarını Kontrol Etmek

adı altında inceleyelim.


Kıyas İle Kendi Davranışlarımızı Kontrol Etmek

Evet hepimiz kendimizi başkaları ile kıyaslıyoruz. Dış görünüşümüzü, kişisel özelliklerimizi, yaşam biçimimizi, mesleklerimiz ve daha fazlasını başkaları ile kıyaslayıp buna göre davranıyoruz. Ya aykırı görünmemek için başkaları ile aynı davranıyoruz ya da ilgi çekmek amacıyla bile isteye farklı davranmak için çaba gösteriyoruz.

Aykırı görünmemek için diğer insanları inceliyoruz. Dış görünüşlerini, düşünce yapılarını, hayat felsefelerini... Hayatımızın bir çok alanında bu incelemeler sonucu edindiğimiz bilgileri kullanıyoruz. Kapalı giyinmeliyim çünkü herkes öyle giyiniyor. Açık giyinmeliyim çünkü herkes öyle giyiniyor. Bu kitabı okumalıyım, bu müzik grubunu dinlemeliyim çünkü herkes böyle yapıyor. Hadi ama. Bunları bir kenara bırakalım artık.


Daha tehlikeli olan ve bile isteye aykırı görünmek için çabalayanlara gelelim şimdide. En bilinmedik yazarların kitaplarını okurlar en bilinmedik müzik gruplarını dinlerler. İlgileri zevkleri ve arzuları onları yönlendirmez. Yöneldiği şeylerdeki asıl amaç diğerlerinden farklı olup ilgi cekmektir. Bu kıyafeti gitmeliyim çünkü kimse böyle giyinmiyor. Bu sanat dalıyla ilgilenmeliyim tatilde buraya gitmeliyim çünkü diğer insanlardan farklı olmam ilgi görür. Gerçekten kendinize verdiğiniz değer bukadar mı? Hayatınız başkalarına ayak uydurmak ya da onlardan farklı olup ilgi çekmekle mi geçecek. Kısacık ömrünüzde kendinize has kendinize özgü bir insan olmanız gerekmez mi? Elbette diğer insanlardan farklı ve ya diğer insanlarla aynı olan yönleriniz var fakat bunlar sizin kıyas yapıp ona göre davranma çabanızdan dolayı olmamalı. Bu kendinize has biri olduğunuz için olmalı. Herkesle aynı standart bir insan değilsiniz fakat diğer insanlardan mutlak suretle farklı da değilsiniz. Lütfen artık diğer insanlarla kıyas yapmayı bırakıp kendi ilgi zevk ve arzularınıza yönelin. Başkalarının dışlayan bakışları sizi kötü hissettirmemeli. Siz kendinizden emin ve mutlu olmalısınız. Başkalarının ilgisine muhtaç degilsiniz. Farklı olmaya çabalamayın kendiniz olun.


Kıyas İle Başkalarının Davranışlarını Kontrol Etmek


Bazen başkalarını, kendimizle ya da bir baskasıyla kıyaslarız ve onlardan davranışlarını değiştirmelerini isteriz. Mesela eşimize "Bak şunun eşine ne kadar romantik." ya da çocuğumuza "Bak komşunun çocuğuna ne kadar çalışkan." gibi söylemlerde bulunuruz. Onların bundan ne kadar rahatsız olacaklarını düşünmeyiz bile, tek amacımız onları değiştirmektir.


Bunu güzel bir örnekle açıklayalım.

Diyelim ki bacağında rahatsızlığı olan ve baston kullanmak durumunda kalan biriyle seyahat ediyorsunuz. Fakat karşınızdaki sizden yavaş hareket ediyor. Bu olağan birşey. Çünkü kendisi baston kullanarak yürüyor. Baston kullanan kişinin yavaş yürümesi mi anormal yoksa sizin ondan hızlı yürümesini beklemeniz mi?


Bunu başka bir örnek ile pekistirelim.

Diyelim ki anneniz temastan rahatsız olan biri. Siz ise anneniz size sarılmadığı için yakınıyorsunuz. Sizce temas sevmeyen birinin sarılmaktan kaçınması mı anormal sizin ondna sarılmasını beklemeniz mi?


Konu net anlaşılmıştır diye umuyorum.


Kaynakça

www.yasantipsikoloji.com

bottom of page