top of page

KEDİ VE KÖPEKLERİN TÜKETMEMESİ GEREKEN BESİNLER

Kendi beslenme alışkanlıklarımıza olduğu kadar evcil hayvanımızın beslenmesinede özen göstermeliyiz. Malesef çoğu hayvan sever bunları bilmiyor. Sizin için kedi ve köpeklerin tüketmemesi gereken besinleri derledik.  • Avakado


Avokado meyvesi, içerisinde bulunan yüksek yağ değeri nedeniyle tüylü dostlarımıza zarar verir. Ayrıca içerisinde bulunan büyük ve kaygan çekirdek çok kolay bir şekilde yutulabilir ve tıkanıklığa yol açabilir. Bunun sonucunda da ameliyat gerektirebilir.

  • Kahve


Kafein, kedi ve köpekler için son derece risklidir. Kedi ve köpeklerde uyarıcı görevi gören kahve; kalp atış hızının artmasına, yüksek tansiyona, titremelere ve hatta nöbetlere yol açabilmektedir.

  • Çikolata


Kakao nedeniyle kusma, dehidrasyon, karın ağrısı, kas titremeleri, düzensiz kalp ritmi, nöbetlere yol açabiliyor. Çikolatanın içerisindeki süt ve şeker yeteri kadar zararlıyken en büyük zarar kakao bitkisinin içindeki kafein ve teobrominden gelir.

  • Soğan sarımsak


Allium bitki ailesinin üyeleri olan soğan, sarımsak, pırasa gibi gıdalar, kedi ve köpeklerinizde kırmızı kan hücrelerine zarar verebiliyor. Bu da köpeğinizin anemi olmasına sebep olabilir. Özellikle çiğ ve büyük miktarlarda yenildiğinde ciddi sorunlar oluşabileceğini belirtelim.

  • Üzüm, kuru üzüm


Üzüm; kedi ve köpek dostlarımıza son derece zararlı etkiler bırakıyor. Rahatsızlıkların başında ise böbrek sorunu yer alıyor.

Narenciye


Portakal, mandalina, limon, greyfurt gibi meyveleri kapsayan bu grupta bulunan sitrik asit, kedi ve köpek dostlarımızda tahrişe ve merkezi sinir sisteminde oluşacak sorunlara neden olabilir.

  • Çiğ Et ve Yumurta


Çiğ et ve yumurtalarda insanlar için de zararlı olan Salmonella ve E. coli gibi zararlı bakteriler yer alıyor. Ayrıca evcil dostlarınıza çiğ yumurta vermek biotin adlı B vitaminini engelleyen "acidin" isimli bir enzim içerir. Bu da dostunuzun derisi ve tüyünde çeşitli sorunların oluşmasına neden olur.

  • Fıstık


Fıstık köpeklerin midelerini tahriş edebilecek yüksek yağa sahiptir. Köpeğinizin vücut ağırlığının kilogramı başına 2 adet fıstık yemek, geçici felce sebep olabilir. Ayrıca en kötü senaryoda felç, şiddetli halsizlik, mide bulantısı gibi hastalıklara neden olabilir.

  • Süt ve süt ürünleri


Bazı insanlar laktoz intoleransına sahip olduğu için sütü sindirmekte zorlanırlar. Kedi ve köpeklerde ise bu durum çok daha yaygın. Bu sebeple de kedi ve köpeklerin süt, peynir, dondurma gibi besinler tüketmemesi gerekiyor.

  • Ekmek


Ticari ekmeklerin içerisinde bulunan ek gıdalar evcil hayvanların pankreasına zarar verir. Bu sebeple dostunuzu güncelerce hastaneye götürmeniz gerekebilir.

  • Ksilitol

Aslında ksilitol bir yiyecek değil, ancak yediğimiz pek çok şeyin içinde bulunuyor. Şeker, sakız, unlu mamüller ve pek çok hazır gıdada bulunan bu yapay tatlandırıcı, dostlarımızın kan şekerinin düşmesine ve ileri seviyede karaciğer yetmezliğine neden olabiliyor.
Kaynakça

weptekno.com

buseterim.com

pinterest.com

diyetasistan.com

bbc.com


bottom of page