top of page

MAKYAJ YAPMANIN ZARARLARI

Birçok kadın günlük hayatta ve özel günlerde makyaj yapıyor. Fakat bu makyaj malzemelerinin içinde cilde zararlı kimyasalların olduğu aşikar. Gelin birlikte makyajın zararlarına göz atalım.


  • Erken yaşlandırır.

Makyajın ciltte uzun süre durması ince çizgi, kırışıklık ve yaşlılık lekeleri gibi yaşlanma belirtilerine yol açabilir.


  • Sivilce Yapar

Makyajı düzenli olarak yapamk ve bunu geceleri silmeden uyumanın cilde zararlarından birisi de ciltte sivilce yapmasıdır. Bunun en büyük nedeni ise ciltte gözeneklerin kapanması ve bu durumda cildin nefes almamasıdır.
  • Alerjik Reaksiyona Yol Açabilir

SLES ve paraben gibi zararlı kimyasalları içeren makyaj ürünleri ciltte alerjik reaksiyona sebep olmaktadır.  • Gözde Enfeksiyon Yapabilir

Göz çevresi ve göz kapağının çevresindekideri çok ince ve hassastır. Dolayısıyla göz kalemi, kapatıcı, göz farı, eyeliner ve rimel banzeri makyaj ürünlerinde bulunan kimyasal maddeler gözde problemlere yol açabilir. Öyle ki gözde enfeksiyon bile oluşabilir.  • Cilt Kanseri Yapabilir

Cilt kanserinin sebebi her ne kadar Amerikan Kanser Derneği tarafından makyaj malzemeleri görülmese de makyaj ürünlerinin ciltte kansere sebep olduğuna dair güçlü iddialar vardır. Çünkü makyaj ürünlerinin içerisinde formaldehit, kömür katranı, arsenik, silika ve krom gibi bileşenler kanserojen özelliktedir.
  • Ruj Sürmek Beyinde Nöral Hasarlar Yapabilir

Çok yaygın olarak kullanılan ve çeşidi çok olan rujun içerisinde kurşun ve mineral yağ gibi zararlı birçok farklı madde bulunmaktadır. Bu yağlar dudaklardaki nemi kurutur ve dudaklara zarar verebilir. Dahası rujda bulunan kurşunun yutulması beyinde hasara ve davranış bozuklukları gibi ciddi problemlere sebep olabilir.
Kaynakça

mavikadin.com

mynet.com

ozlemtuncayengin.com

ameliyat.com

haber365.com.tr


bottom of page