top of page

MODUMUZ MU ŞARKIDAN ÇIKAR ŞARKI MI MODUMUZDAN?

Bu yazımızda üzerinde duracağımız konu: Şarkılar mu modumuzu etkiler yoksa modumuza göre mi şarkı seçeriz? Aslında bu soru tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan sorusu gibidir. Her ikiside doğrudur. Gelin birlikte inceleyelim.


  • Şarkılar modumuzu nasıl etkiler?

Ses dalgaları kulağa ulaştığında farklı türde sinir hücrelerinin uyarılmasına sebep olur. Müzik veya şarkı dinlerken ruh halimizde ortaya çıkan değişikliklerin ve ritim tutma gibi davranışların sebebinin bu durum olduğu düşünülüyor.  • Duygusal tepkiler...

Nature Reviews Neuroscience dergisinde yayımlanan araştırmada bilim insanları müziğin sadece duygusal durumumuzu etkilemediğini, müzik dinlemenin duygusal tepkiler (örneğin yüz ifadesinde değişiklik, ritim tutma, şarkı söyleme, ağlama gibi) vermemize de neden olduğunu belirledi.  • Limbik sistem...

Hüzünlü melodiler genellikle minör diziliyken, daha eğlenceli melodiler majör dizilidir. Araştırmalar beyinde duyguların ortaya çıkmasından sorumlu olan limbik sistemin, minör dizili melodileri dinlerken daha aktif olduğu gösteriyor.  • Neden modumuza göre şarkı seçeriz?

Mesela üzgün olduğumuz zamanlarda hüzünlü şarkılar dinlemeye meyilli oluyoruz. Araştırmacı Sandra Garrido yaptığı araştırmada, bazı insanların üzücü bir şarkıdan kaynaklanan duygusal yolculuğun tadını çıkardığı bazılarının ise şarkıları hisleriyle baş etmek ve durumu anlamlandırmak için kullandığı ortaya çıktı.  • Duygusal müzikler, hüzünlü anlarda duygularımızı dışa vurmamız açısından çok etkili. Aslında faydası var diyebiliriz.  • Mutlu olduğumuzda pozitif şarkılar dinleriz. İ  • Müziğin islamdaki yeri nedir?

Ya insanın ruhuna tesir eder, onda ulvî, dinî, hamâsî hislerin canlanmasına sebep olur; ya da dinlediği bir musikî parçası, nefsine ve süflî hislere hitap ederek yüce hislerin körelmesine sebebiyet verir.

Yukarıdaki ifadelerde de açıkça görüldüğü gibi, meşru olan, dinlenilmesinde bir mahzur bulunmayan ses, insana ulvî hüzünleri, yani dünyanın fâniliğini, ölümün her an gelebileceğini, insanın bir gün gelip toprak olacağını, Allah korkusunu hatırlatmalı veya ilâhî aşkı, Allah sevgisini, dünya üzerinde Cenab-ı Hakk'ın güzel sanat eserlerindeki yüce isimlerinin ve sıfatlarının tecellîlerini hatıra getirmeli. Bu hisleri tahrik eden her türlü sesi dinlemek helâl ve caizdir. Fakat yetimane hüzünleri; insana ümitsizlik veren, sevdiği kimselerden ve nimetlerden ayrılmanın ıztırabını hatırlatan, insanı bedbinliğe, karamsarlığa iten; insanın şehevanî hislerine hitap eden, dinlediği zaman nefsin hoşuna giden sesler ise haramdır, dinlemek caiz değildir.
pinterest.com

gzt.com

bilimgenc.tubitak.gov.tr

sorularlaislamiyet.comEtiketler:

bottom of page