top of page

SALVADOR DALİ VE ANNA MARİA

  • Salvador Dali henüz evlenmediği sıralarda ona ilham veren kişi kız kardeşi Anna Maria idi. Dali sık sık Cadaqués'deki deniz kenarındaki tatil evlerinden manzaraya bakarak kız kardeşini arkadan çizdi.
  • Resimlerde bize arkası dönük olan figürler çoğunlukla geleceğe bakar. “Gelecekten Haber” metaforu olarak da kullanılır. Bir bakımada bekleyişin sembolüdür. Ancak Dali'nin seçtiği açı, biyografi yazarlarından bazılarının Dali'nin kız kardeşine karşı ensest duyguları olduğunu iddia etmesine yol açtı.
  • Zamanla kardeşi ile arasındaki ilişki kötüye gitmeye başladı. Salvador Dali sert bir açıklamada bulundu. "Bazen onu çizdiğim resme tükürüyorum ve mutlu oluyorum."
  • 1929'da Dali büyük aşkı, Elena Dmitrievna Diakonova, namıdeğer ‘Gala’ ile tanıştı. Dali ve Gala ilk görüşte aşık oldular ve Gala eşini Dali için terketti. Dali, Gala için Gizli Yaşamı’nda şöyle yazmıştı: “O kaderim, zaferim, karım Gradiva'm olacaktı”.

Bu aşk başladıktan sonra Dali resimlerinde model olarak kız kardeşini kullanmayı bıraktı. Yeni ilhamı büyük aşkıydı.
  • Ana Maria 1949 yılında Salvador Dali hakkında bir kitap yazdı. Kitabın adı "Kız Kardeşinin Gözlerinden Salvador Dali" Bu kitapta Dali hakkında pek hoş şeyler yazdığı söylenemez.
  • 1954 yılında Salvador Dali'nin çizdiği eser. ’Young Virgin Auto-sodomized by her Own Chastity.’ Kendi Namusu Tarafından Arkadan Tecavüze Uğrayan Genç Bakire.

İntikam Tablosu
  • Oldukça sert bir isme sahip olan bu tablonun ilk tablodaki ilham kaynağı olan kardeşini resmettiği hem renklerden hem de aynı figürlerin kullanılmasından oldukça açık.

Kaynakça

serkanhızlı.wordpress.com

theguardian.com

oggusto.com

thegeyik.com

salvador-dali.org

alem.com.tr

onedio.com

painting-planet.com


bottom of page