top of page

SİNDİRELLA DEĞİLSİN! NEDİR BU SİNDİRELLA KOMPLEKSİ

  • Sindirella Kompleksi


Sinderella kompleksi ilk olarak, kadınların bağımsızlık korkusu ve başka biri tarafından bakılma konusundaki bilinçsiz arzusu üzerine bir kitap yazan Colette Dowling tarafından tanımlanmıştır.
  • Sindirella'nın hikayesi neydi?


Güzeller güzeli Sindirella’mız çok mutlu bir hayat sürerken babasının kötü kalpli karakterimizle evlenmesiyle hayatı tamamen değişir. Kötü kalpli üvey anne ve kızları Sindirella’nın varlığına tahammül edemezler ve ona hayatı dar ederler. Sonra hikayeye peri ve yakışıklı prensimiz dahil olur, Sindirella’yı bu hayattan kurtarırlar. Dilllere destan bir düğünle evlenir ve sonsuza dek mutlu yaşar.

  • Sindirella kompleksi kitabı...


Aynı masaldaki gibi hiçbir çaba harcamadan başkalarına bağımlı olarak hayatı yaşama isteği Sindirella kompleksi olarak adlandırılıyor. Bu durum Colette Dowling'in Sindirella Kompleksi kitabının açıklamasında şöyle anlatiliyor. "Keseli hayvanlar gibi bir başkasının derisinin altında yaşamak isterdim. Emniyette olmayı, sıcak, bakılıp gözetiliyor olmayı, havadan, hatta yaşamdan daha çok istiyorum"

  • Peki bu kompleks nasıl birşey?


'Sindirella Sendromu' olarak adlandırdıkları bu davranış şeklinde kişi risk almaktan, kararının arkasında durmaktansa, başarısızlık korkusu ile harekete geçmeden bekleme halinde kalmayı tercih ediyor. Birilerinin gelip kendisi yerine karar vermesini, beklentilerini hayata geçirmek için yollar açmasını umut ediyor. Kişi, kendi hakları için mücadele etmek yerine üstlerinin bir gün gerçeği göreceği umut ve beklentisiyle yaşıyor.

  • Sindirella kompleksinin altında yatan nedenler neler?


Kişinin kendi potansiyelini ve yetkinliklerini görememesi, kendisi hakkında olumsuz düşünce ve inançları. Özgüven eksikliği ve başarısızlık korkusu. Sorumluluk almadaki isteksizliği ve motivasyon eksikliği.

  • Sindirella kompleksinin kişiye verdiği zararlar nelerdir?


Kişiyi hareketsiz ve pasif kılar. Kişinin kendini yönetme ve kontrol yeteneklerini yok eder. Kişiyi depresyona doğru götürür, sağlıklı düşünmek ve mutlu hissetmek zorlaşır. Sürekli bir adaletsizliğe uğruyormuş duygusu yaratır, kurban rolüne girmesine neden olur.

Hep bir korku ve endişe hali yaratır.

  • Sindirella kompleksi ile baş etme yolları nedir?Sindirella kompleksi ile baş etme yolları nedir?

Hedefi bölme ve yapılabilecek küçük hedefler belirleme.

Aldığı kararları uygulamak için bir yol haritası belirleme.

Başarısız olmayı göze alma.

Gerektiğinde yardım isteme.

Çevresiyle birebir iletişim içinde olma.

Geri bildirim alma ve bunları değerlendirme.

Yeni beceriler geliştirme.

Gerektiğinde koçluk eşliğinde eğitim alma.

Duyguları tanıyıp adlandırma.

Duyguları ifade etme.

Duygularının şiddetini değerlendirme.

Diğerlerinin bakış açılarını anlama, empati. becerilerini geliştirme.

Hayata karşı olumlu bir tavır geliştirme.

Özbilinç, özsaygı ve özdeğerleri farkında olma.KAYNAKÇA

wikipedia.com

ciltkocu.com

dr.com.tr

nlpkocluk.com

disney.com.tr

gettyimages.com

sinemahanedani.com

genderit.org

Colette Dowling - Cinderella Complex

bottom of page