top of page

UZAYA GÖNDERİLEN HAYVANLARA NE OLDU?

  • Aşırı ısınma sebebiyle vefat etti.

Lakya

Aslında Moskova'da bir sokak köpeği olan Lakya 3 Kasım 1957 tarihinde fırlatılan Sputnik 2 uzay aracının yolcusu olarak seçildi. Muhtemelen R-7 roketiyle köpeğin bulunduğu bölmenin ayrılması sırasında meydana gelen bir arızadan kaynaklanmış olduğu düşünülen aşırı ısınmadan dolayı, fırlatmadan sonraki birkaç saat içinde öldü.  • Sağ salim dönduler bir filme de konu oldular.

Belka & Strelka

Belka ve Strelka 19 Ağustos 1960'ta Korabl-Sputnik 2 (Sputnik 5) gemisinde uzayda bir gün geçirdi ve güvenli bir şekilde Dünya'ya döndü. Onlar uzayda hayatta kalan ilk yüksek canlı organizmalardır. Onlara gri bir tavşan, 42 fare, iki sıçan, sinek, birkaç bitki ve mantar eşlik etti. Tüm yolcular hayatta kaldı.  • Muz parçacıkları ödülü için kol çekme görevini tamamladı.

Astro-şempanze Ham

Astro-şempanze Ham olarak da bilinen bir şempanzeydi ve uzaya fırlatılan ilk büyük maymundu. 31 Ocak 1961'de Ham, ABD uzay programı Project Mercury'nin bir parçası olan Mercury-Redstone 2 görevinde yörünge altı bir uçuş yaptıyaptı Muz parçacıkları ödüllü kol çekme görevini tamamlayabilmesi için Merkür’e gönderildi. Uzayda 16 dakika 39 saniye kalan Ham talimatlara uyarak kol çekme görevlerini tamamladı ve sapasağlam döndü.Kaynakça

evrimagaci.org

sinemalar.com

gazeteduvar.com.

wikipedia.org

milliyet.com

gazeteduvar.com.tr


İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page