top of page

VAN GOGH VE İPLİK YUMAKLARI

  • Van Gogh Müzesi'nde saklanan en ilginç objelerden biri, 16 renkli iplik yumağı ve yanında başka parça ipliklerin de görüldüğü bu kırmızı kutu. Bu kutudaki bazı yumaklar tek renk, altın sarısı veya koyu mavi-yeşil. Bazıları koyu mor ve parlak sarı tonlarda. Sarı-turuncu ve açık yeşil gibi iki veya üç renk ipliğin olduğu yumaklar da var.

  • Van Gogh iplerin hem renklerinden hem dokularında ilham alıyordu. Dokusu kendi resimlerine benzeyen renkli iplik yumaklarıyla, farklı renkleri bir araya getirip kendi renk paletini oluşturduğu ve resimlerinde bu renklerden yardım aldığı söylenebilir.
  • Eşzamanlı kontrast yasası, iki zıt renk yan yana geldiği zaman, her bir rengin diğerini kontrast yaratarak görünürlüğünü arttıracağını söyler. Ardışık kontrast yasası ise, bir zaman için bir renge bakıp başka bir yere baktığımızda, baktığımız ikinci yerin, ilk rengin solgun zıddıyla karışacağını belirtir.
  • Renkler hakkında bilmemiz gereken bir diğer şey ise tamamlayıcı renklerdir. Beraber bulundukları zaman daha kuvvetli ve etkili görünürler; tek oldukları zamandan daha bütün ve hoş bir ahenk yaratırlar. Örneğin; kırmızı rengin yanında yeşil, mavi rengin yanında turuncu renkler, yalnız başına gösterdikleri etkiden daha kuvvetli bir etki, gösteriş ve ahenge sahip olurlar.


Kaynakça

orguaski.com

kumbaradergisi.com

bottom of page