top of page

YENİ BİR ADIM

Güncelleme tarihi: 21 Ara 2022

Hayat bu dünyadaki kısa bir yolculuk. Kimileri asıl hayata başlamak için bir sınav olduğuna, kimileri sonsuz bir döngü olduğuna, kimisi varış noktası olmayan bir yolculuk olduğuna inanır. Hayatın karmaşasından biraz uzaklaşınca uzun zamandır içimizde bulunan boşlukla yüzleşiriz. Neden bukadar durgunum? Niçin içimden hiçbir sey yapmak gelmiyor? Bu durumu düzeltmek için ne yapmam gerekiyor? Hayata dair amaçlarım neler?


Evet doğru sözcük amaç. Belli hedefleri olmayan çoğu insan büyük bir boşluğa düşer. Bazen belli hedeflere belli başarılara ihtiyaç duyarız. Birşeyler üretmek, ortaya birşey koyabilmek ve kendimizi geliştirmek bize tarifsiz bir haz verir. "Bu hayatta bende varım." "Hedeflerim amaçlarım bunlar." diyebilmek içimizdeki boşluğu doldurur.Büyük hedeflere ihtiyacımız yok. Aslında bakacak olursak hedefler kime göre büyük, kime göre küçük ? Bunu kim belirliyor? Bunu kenara bırakalım. Bir hedefin veya başarının büyük olması için hayatınızın baştan sona değişmesi gerekmiyor. Sizin hayatınızda yapacağınız birkaç değişikliğe ihtiyacınız varsa ve kendinize göre koydugunuz hedefler doğrultusunda ilerlemek size iyi geliyorsa gerisi önemsizdir.


Hayatınızda değişiklik yapmak için birkaç tüyoya ne dersiniz?


Kendinizde yapabileceğiniz değişikliklerin neler olabileceğini düşünün. Hayatınızda gerçekten değiştirmek istediğiniz şeye odaklanın. Seçeceğiniz şeyi değiştirdiğinizde gerçekten ondan en yüksek verimi ve avantajı sağlayabileceğinizden emin olun.Mesela kilonuzdan memnun değilseniz bunun için bir diyet oluşturabilirsiniz. Bu diyet kilo almaya ya da vermeye yönelik olabilir. Bu size bağlı. Ya da formunuzu korumak için spor yapmaya başlayabilirsiniz.Eğer manevi anlamda kendinizi geliştirmek, yeni şeyler öğrenmek ve yeni dünyalar keşfetmek istiyorsanız kitap okumaya film/dizi izlemeye yöneltebilirsiniz. Eğer öğrenci iseniz okul kütüphaneleri bu konuda yardımcınız olacaktır. Ya da halk kütüphanelerine gidip kitap ödünç alabilirsiniz. Ücretsiz platformlarda kendi ilgi zevk ve arzularımıza yönelik dizi ve filmler izleyebilirsiniz. Hatta bunun için bir liste bile hazırlayabilirsiniz.Hobilerinizi keşfedip bunlara yönelebilirsiniz. Çevrenizdeki kurslara başvuru yapıp kendinizi belli konularda geliştirebilirsiniz.


Benim gibi bloglar yazarak yazar olmak için bize mesaj yollayabilirsiniz.


Bir haftanızı değerlendirin ve edinmek istediğiniz alışkanlıklara karar verin rutinlerinizi gözden geçirin ve değişiklik yapmak üzere bir adım atın. Başarısızlıklar karşısında yılmayın ve sabırlı olun. Bundan 5 yıl sonrasını düşünün. Yeni alışkanlıklar edinince sizde olacak değişimlere bir göz atın. Mutlaka hepimiz "Bir sene önce şunu yapmaya başlasaydım, şimdi şu durumda olurdum." gibi bir söz söylemişizdir.


Gelecek senede bu sözü söylememek için şimdi bir adım atın.


Kaynakça

www.dove.com/tr

psikologofisi.com

www.formsante.com.tr

blog.burotime.combottom of page